A szellemi alkotások létrehozói – legyen szó akár zenészekről, akár írókról, feltalálókról, stb. – számára a törvény az egész világon igyekszik biztosítani, hogy egyrészt eldönthessék, milyen feltételekkel engedélyezik alkotásaik felhasználását mások számára, másrészt pedig díjazásban részesüljenek a felhasználásokból, különösen, ha az ő alkotásaik felhasználásának köszönhetően mások (többlet) jövedelemhez jutnak.

A felhasználók számára pedig a jogdíj egy ún. licencet jelent (számos országban így is hívják), amellyel megszerzik az engedélyt a zenék, hangfelvételek bizonyos felhasználására. A DJ-ket érintő leggyakoribb eset a nyilvános bemutatás, illetve az e célból történő többszörözés. A DJ-jogdíj tehát egy többszörözési licensz, nyilvános bemutatás céljából; a jogdíj megfizetésével a DJ megszerzi a jogot a másolt (nem eredeti) hangfelvételek felhasználására. Az engedélyt a közös jogkezelő szervezeteken keresztül kaphatja meg, ennek részleteiről, működéséről itt olvashatsz.